Očima Martiny
Biologická léčba mě minula. Z těch těžších atak v prvních deseti letech mi jednoznačně pomohla jóga a víra v jógu. Pomalý kontrolovaný pohyb a řízené dýchání, propojené s představou, mě vždy znova postavily na nohy. Jóga mě naučila, jak pracovat s psychikou a dechem, což mělo pro mě v průběhu dalších let velký význam. Jsem vděčná za to, že jsem se časem mohla stát cvičitelkou lidí se zdravotním postižením, ale také těch zdravějších a pracujících. Nejsem ortodoxní jogínka, ráda přijímám nové podněty i odjinud, a pokud se mi osvědčí, zařazuji je do cvičení nebo do svého života. Před pěti lety, kdy jsem byla již dávno v tzv. fázi sekundární progrese, jsem začala cvičit metodu pilates. Po několika měsících tohoto cvičení jsem si začala uvědomovat, že se mi znatelně zpevňují hluboké vnitřní i vnější svaly trupu a výrazně se zlepšuje držení těla. Prohloubila se flexibilita páteře, která je energetickou osou těla. Myslím si, že propojení jógy a pilates může výrazně zlepšit jak tělo, tak také psychickou pohodu – a nejen u lidí s RS. Tato cvičení se mohou vzájemně velice dobře doplňovat. Při pilates tělo i dech pracují spíše silově a dynamicky. Jóga naopak dokáže tělesně i duševně krásně uvolnit, odbourat napětí z těla i mysli. Cílem je koncentrace a psychosomatické vyladění. Možná je škoda, že zatím tyto metody nebyly nějak systematicky zařazeny do klasické lékařské rehabilitace. Metody jógového dýchání byly již vypozorovány a praktikovány před tisíci lety. Z medicínského hlediska dnes se dá zjednodušeně říci, že epitel nosní sliznice má nervová zakončení, která vedou nejkratší cestou k mozkovým hemisférám. Můžeme takto ovlivnit psychické rozpoložení, vnitřní energii, prohlubovat koncentraci, odbourávat stres a psychosomatickou únavu. Zde je malý návod na dechová cvičení, která můžete cvičit, kdykoliv máte trochu soukromí.
Dechová cvičení
- Nejprve celé tělo protáhneme, lehce procvičíme prsty na rukou i na nohou, zapojíme zápěstí a kotníky – poté ruce i nohy uvolníme. Ať už sedíme nebo ležíme, zkusíme se zavrtět a uvolnit trup.
- Jemným pohybem uvolníme ramena, šíji a obličej. Zavřeme oči, pokud chceme, olízneme si rty a polkneme.
- Poté svou pozornost zaměříme na dech a naplníme jím prostor trupu od kyčlí až k ramenům. Potom pomalu a zhluboka vydechneme. Několikrát opakujeme. Pak necháme dech volně plynout, pozorujeme a uvědomujeme si studený nádech v nosní sliznici a horní polovině hlavy a teplý výdech, který nos zase prohřívá.
- Zkusíme přidat představu barvy. Studený modrý nádech, teplý červený výdech, a stále si to v mysli opakujeme. Tohoto nácviku využíváme v níže uvedených cvičeních. Prožíváme vjemy modrého studeného nádechu a teplého červeného výdechu v nosních dírkách a hlavě, ale dýcháme zároveň do celého trupu
- Když toto zvládneme, zkusíme přejít k dýchání, které nás aktivuje po duševní i fyzické stránce. Pokusíme se nadechovat pravou nosní dírkou (PND) a levou (LND) vydechovat. Dáme si pravou ruku před obličej, prsteníkem uzavřeme LND a nadechneme pravou. Při výdechu palcem uzavřeme PND a levou vydechujeme. Opakujeme stejným způsobem, ukazováček a prostředník volně míří na střed čela. S trochou trpělivosti se brzy naučíme nepoužívat ruku a mít oči otevřené a toto dýchání se stane velmi jednoduché a praktické pro život – můžeme se jím nastartovat, kdykoli cítíme zvýšenou únavu.
- Stejným způsobem můžeme nadechovat levou a vydechovat pravou nosní dírkou. Tento opačně vedený dech nás zklidňuje – např. v situacích zvýšeného stresu. Z harmonizačních dechů, které nás mohou vyladit třeba před spaním, je nádech LND, výdech pravou – nádech pravou, výdech LND, a stále je v tomto pořadí střídáme. Zkrátka: kde vydechujeme, tam také nadechujeme. Tato dechová cvičení se nazývají Nádí Šodhana, ale to pro nás není důležité. Důležitý je vlastní prožitek!
Dýchání zdar a jarní únavě zmar přeje Martina!
Sdílet na FB
Audia a videa