teva - logo
Jak začít cvičit?

Jak začít cvičit?

Vydáno:

Klára Novotná je zkušená, a také do svého oboru zapálená fyzioterapeutka. Její rady je určitě dobré zvážit a možná se podle nich i zařídit.

1. Cvičení pomáhá zlepšit váš zdravotní stav
Mnoha studiemi již bylo prokázáno, že cvičení pomáhá zlepšovat zdravotní stav osob s roztroušenou sklerózou (RS). Cvičení (prováděné podle doporučení) je bezpečné a nezpůsobuje ataky. Pravidelné cvičení naopak může působit do jisté míry i protizánětlivě. Cvičením je možné zmírnit symptomy onemocnění, které jsou obtížně ovlivnitelné pomocí léků, jako je např. únava, svalová slabost, rovnováha či deprese. Při pravidelném cvičení se zvyšuje svalová síla a kondice a vytvářejí se větší funkční rezervy.

2. Zjistěte si potřebné informace
Potřebné informace o cvičení můžete získat od svého ošetřujícího lékaře nebo od specializovaného fyzioterapeuta. Informace také můžete najít na ověřených webech (kromě webu RSkompas jsou to mimo jiné weby pacientských organizací, jako jsou Mladí sklerotici, Roska, EREStým). Poradit vám mohou také jiní pacienti s onemocněním RS, ale mějte na paměti, že projevy RS jsou u každého velmi individuální. Cvičení, které někomu vyhovuje, tedy pro vás nemusí být stoprocentně vhodné.

3. Nechte si poradit od odborníka
Pokud nemáte příliš zkušeností se cvičením nebo pokud jste po atace RS, je vhodné si nechat poradit cviky od odborníka-fyzioterapeuta. Kontakt na fyzioterapeuta vám může dát váš ošetřující neurolog v RS centru nebo si ho můžete najít např. na webu www.msrehab.cz.
Na tomto webu můžete najít i instruktážní cvičební videa. Ale ani sebelepší cvičební video nenahradí osobní cvičební instruktáž, kdy vám může terapeut opravit provedení cviků, abyste se je nenaučili provádět chybně.

4. Vyzkoušejte různé druhy cvičení
Nejčastěji doporučovanou aktivitou pro osoby s RS je aerobní nebo posilovací cvičení. Velmi oblíbená je také jóga. Také jiné pomalé formy tzv. body-mind cvičení, jako je tai-či, čchi-kung nebo např. pilates, jsou velmi prospěšné, protože procvičují nejen tělo, ale i zklidňují mysl.
Pro domácí cvičení jsou vhodné kombinace protahovacích a posilovacích cviků. Pohyb ve vodě zase díky vztlaku vody pomáhá provedení pohybu a zároveň klade mírný odpor. Konkrétní výběr aktivity závisí na tom, co chceme především cvičením zlepšit, ale také na vašich preferencích – cvičení by vám mělo především dělat radost a bavit vás.

5. Najděte si parťáka na cvičení
Aby mělo cvičení pozitivní efekt, je potřeba ho provádět dlouhodobě a pravidelně. Někdy je však těžké se ke cvičení přimět a neztratit cvičební motivaci. Pomoci může, pokud bude někdo cvičit s vámi (kamarád, blízký, kolega…), protože ve dvou se to lépe táhne.

6. Sledujte svůj pokrok
Cvičení zlepšuje kondici a svalovou sílu, ale změny jsou pomalé a pozvolné a často si je třeba člověk ani hned neuvědomí. Proto je dobré pravidelně sledovat svůj cvičební pokrok. Vhodnou možností je např. monitorovat počet kroků nebo si zaznamenávat dobu cvičení či zvládnutý počet opakování. Mějte však na paměti, že není cílem vždy dosahovat co nejvyššího počtu, ale záleží také na kvalitě provedení a abyste se u cvičení cítili tělesně dobře.

7. Odměňte se za úspěchy
Pro udržení motivace je vhodné se za své cvičební úspěchy odměnit – udělat si něčím radost. A úspěch nemusí znamenat jen nějaké konkrétní výkony, ale už třeba jenom fakt, že nebudeme cvičení odkládat a vynechávat.

8. Pokud chcete dosáhnout zlepšení, musí být trénink intenzivní
Je-li vaším cvičebním cílem nejen udržení kondice, ale chcete-li dosáhnout nějakých podstatných zlepšení, pak je potřeba, aby byl trénink intenzivní. Pro dosažení viditelných zlepšení je potřeba minimální tréninková intenzita dva- až třikrát týdně, 45–60 minut po tři měsíce. Pro zlepšení svalů oslabených po atace je někdy nutné i každodenní cvičení 15–20 minut podle instrukcí terapeuta.

9. Zkuste zvýšit úroveň své pohybové aktivity
Pro zlepšení celkové úrovně zdravotního stavu pomůže i jen obecné zvýšení pohybové aktivity. Pokud tedy máte kvůli svému povolání nebo rodinným povinnostem potíže si vyhradit čas na pravidelné cvičení, snažte se aspoň například více během dne chodit (opět je vhodné sledovat počet kroků krokoměrem). Nebo je možné naplánovat si krátké cvičení v práci – jednoduché posilování a protahování vsedě na pracovní židli (dva cviky každé dvě hodiny vás v práci příliš nezdrží a vynahradí chybějící čas na cvičení doma).

10. Nikdy není pozdě znovu začít
I když jste třeba naposledy cvičili ve škole nebo jste museli přerušit kvůli jiným povinnostem nebo svému zdravotnímu stavu, nikde není pozdě se ke cvičení znovu vrátit. Správně zvolené cvičení je prospěšné pro každého nezávisle na věku nebo závažnosti RS. Platí však, že čím dříve se se cvičením začne, tím lepší jsou výsledky.

Sdílet článek

Dotazy ke článku

Jméno:*
Email:*
Typ dotazu:* Sociální poradna
Ostatní
Text zprávy:*
jedna plus dva =*
 
Nechte si posílat RS KOMPAS Novinky


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.