Někdy se po aplikaci léku projeví na kůži reakce připomínající kousnutí hmyzu, místo může být lokálně oteklé, zarudnout, svědit apod. Když k tomu dojde, co může pacient pro sebe udělat, a co by naopak dělat neměl?
Je dobré požít nějaký chladivý gel nebo krém a jemně místo promasírovat. Krém může obsahovat například vitamin E nebo vápník. Neměl by se na toto místo položit led ani termoobklad přímo z lednice, protože chlad může vést k dalšímu poškození tukové tkáně a napomoci vzniku lipoatrofie (důlek v kůži).
Promiňte, já v tom mám trochu zmatek. Říkáte, že led ne, a chladivý gel ano?
Jistě. Jde o to, že gel má pokojovou teplotu a na kůži pak vyvolává pocit mírného ochlazení, což je v pořádku.
Každý se narodil s trochu jinou kůží, každému může vyhovovat něco jiného. Můžeme zde vyjmenovat takový "švédský stůl" možností?
Může to být protialergický protisvědivý gel na předpis lékaře, krém s obsahem kalcia či pantotenové kyseliny. Pomáhá i reparační antibakteriální krém. Jak už jsem jmenoval, vhodné jsou i přípravky s obsahem vitaminu E, vápníku, aloe vera. Někdo používá obyčejný gelový přípravek z lékárny běžně aplikovaný před sonografickým vyšetřením břicha. Krém může obsahovat i bylinku. Někteří pacienti používají měsíček; já to sice nevidím moc rád, protože bylinka může vyvolat na kůži alergickou reakci, ale jsou lidé, kterým to dělá dobře. Tak proč tedy ne.
Co je podle vás ještě důležité, aby na kůži nevznikaly lokální zatvrdliny?
Extrémně důležité je naučit se injekci správně aplikovat; v tom může hodně pomoci sestřička v MS centru nebo sestra z programu RS Kompas, která může navštívit člověka i doma a v klidu s ním vše probrat. Také je důležité nepotírat místa vpichu přípravky s obsahem alkoholu a místa neustále střídat.
Pokud se ale už zatvrdlina vytvoří, co může udělat pacient a v čem mu může pomoci dermatolog?
Mám zkušenosti, že pacient i tohle může zvládnout vlastními silami; místo je třeba dobře promazávat a jemně masírovat. Pokud se to nepodaří zvládnout do dvou až tří dnů, je třeba navštívit dermatologa, aby se předešlo lipoatrofiím. Lékař předepíše lék, který dokáže tuto nežádoucí reakci zablokovat.
Jestliže pacienta už lipoatrofie trápí, je mu možné ulevit?
Pokud lipoatrofie vznikne, pak už ji lékařská věda bohužel neumí vyléčit. Nicméně můžeme například pomoci lymfatickými masážemi, které zlepší okolí toho místa. V současné době také zkoumáme novou metodu, tzv. LPG endermologii, což je přístroj na vakuovou masáž. Jsou v něm zabudovány válečky rotující ve všech směrech, které masírují kůži v okolí postiženého místa, a tak zlepšují její kvalitu. Prozatím účinky této metody testujeme u vybrané skupiny pacientů a věříme, že to bude další způsob jak pacientům smysluplně pomáhat.
Chápu však dobře, že pokud pacient pečuje pečlivě o svou kůži, brání se lépe vzniku lipoatrofií?
Ano.
Zaznělo zde slovo masáže, a protože toto číslo je věnováno tématu sportu, masážím a vůbec péči o tělo, mohou pomoci v péči o kůži i masáže a sport?
Ano, masáže jsou dobré a sport bych velmi doporučoval. Protože kůže se prokrvuje, a to podporuje její kvalitu. Dovolí-li to pacientův zdravotní stav, je určitě prospěšný běh, rychlá chůze, fitness, plavání – a plavání bych zdůraznil, to vidím velmi rád. Jen je třeba kůži po něm dobře hydratovat.
Možná to sem zrovna nepatří, ale zejména ženy o sebe chtějí pečovat. Nejde jen o krémy, ale používají třeba i různé deodoranty, voňavky, tělové pudry. I muži dnes o sebe začínají víc pečovat. Existuje v tomto směru nějaké omezení?
Začnu u mužů. Mám zkušenost, že někteří muži cítí bariéru, mají-li se namazat tělovým mlékem, protože z jejich pohledu je to ženská záležitost. Dnes je ale spoustu krémů, které jsou příjemné i mužům, rychle se vstřebávají a jejich kůži to prospěje. Zakazuji jen solárium, a to všem, protože snižuje imunitu kůže. Co se týká dalšího, muži, a samozřejmě vy, milé ženy, pečujte o sebe, voňte se, zkrášlujte se, jak je vám milé, všechno je dovoleno.
Šárka Pražáková
Sdílet na FB
Audia a videa