Paní profesorko, měl by se pacient vždy poradit se svým neurologem, když chce svou léčbu doplnit nějakou alternativní metodou?
Prof. MUDr. Havrdová
Ano, měl by to udělat. Velmi bych také doporučovala, aby si pacient metodu, ale i toho, kdo tuto službu nabízí, vybíral opatrně. Je určitě dobré, získá-li pacient o zvoleném terapeutovi alternativní medicíny reference od lidí, kteří ho už navštívili a mají s ním už delší dobu dobré zkušenosti. Svému neurologovi by to měl pacient říci také proto, aby i on se mohl podívat, oč se jedná, zda to není v přímém rozporu s léčbou. I neurolog si obvykle musí o takové metodě dohledat informace.
Rozumíte důvodům, proč pacienti vyhledávají i alternativní léčení? Kdy by měl pacient u odborníka na alternativní metody zpozornět?
Prof. MUDr. Havrdová
Protože mnohé problémy, které jsou spojeny s roztroušenou sklerózou, klasická medicína řešit neumí, pacienti samozřejmě vyhledávají různé alternativní možnosti. Pokud ale odborník na alternativní medicínu řekne pacientovi, že by měl vysadit dosavadní léčbu, mělo by pacientovi v hlavě zablikat varovné červené světlo, měl by se otočit na podpatku a z jeho ordinace odejít. Jsem přesvědčená, a je mi jedno, co si o tom kdo pomyslí, že člověk, který tohle pacientovi doporučí, je podvodník, který nemá o této chorobě dost informací, nezná pacienta jako jeho lékař, nezná průběh pacientovy choroby a může mu velmi uškodit. Říkám to proto, že jsem ve své praxi zažila i pacienty, kteří odmítli léčbu, svěřili se rukám takovéhoto alternativce a jejich zdravotní stav se rapidně zhoršil; dokonce si za léta své praxe pamatuji i na lidi, kteří na následky neodborné péče umřeli. Samozřejmě na druhou stranu jsou tu tisíce let staré léčebné metody, jako je čínská medicína včetně akupunktury nebo ájurvéda, které mohou pacientovi pomoci lépe zvládat symptomy nemoci, jež ho nejvíce obtěžují. Nicméně je třeba, aby pacient k těmto alternativním metodám přistupoval moudře, používal zdravý rozum, metodu vyzkoušel, a když nefunguje, tak ji včas opustil.
Je hodně důležité, aby se pacient s neurologem na té metodě domluvili jako partneři?
Prof. MUDr. Havrdová
Určitě to vždycky musí být o partnerství. Víte, zde ale hraje roli ještě jedna věc: pacient se někdy stydí nebo bojí doktorovi přiznat, že přidal k léčbě nějakou alternativní metodu, ale ona nefungovala. Navíc hodně lidí má v podvědomí: „No, když to stálo tolik peněz, tak to musí přece fungovat,“ a přitom si neuvědomují, že léčba, kterou dostávají od pojišťovny jakoby zadarmo, měsíčně stojí 20 000 až 40 000 Kč.
Na druhou stranu ale ne každý lékař je otevřený k tomu, aby se s pacientem o těchto možnostech bavil. A v neposlední řadě jsou tu i nějaká profesní pravidla, která musí lékař dodržovat. Jak to vidíte vy?
Prof. MUDr. Havrdová
Pokud lékař odmítne s pacientem o alternativách mluvit, „vyhodí ho s tím“, samozřejmě to není správný postoj. Spíše je důležité pacientovi objasnit, co od takového léčení může očekávat a co ne. Nicméně mne jako doktora mrzí, že někteří pacienti mají tendenci ihned po oznámení diagnózy vyhledat pomoc odborníků na alternativní léčbu, místo aby začali dělat to, co jim doporučíme v RS centru, např. cvičili, přestali kouřit, upravili životosprávu atd. Ovšem chápu, že pití bylinkových čajů je jednodušší, nevyžaduje od pacienta aktivitu, jen ty čaje většinou nechutnají moc dobře. Co se týká pravidel, já jako lékař především musím doporučit pacientovi, co je lege artis, protože pokud bych mu doporučila metodu, která je non lege artis, pacient ji zkusil, a ono by to nefungovalo, mohl by mě dát i k soudu.
Asi bychom měli v první řadě a pro pořádek vyjmenovat to, co pacientovi na podporu léčby doporučují lékaři v RS centru.
Prof. MUDr. Havrdová
My především chceme ovlivnit autoimunitní zánět probíhající v těle. Na to máme v první řadě léky, ať už jsou to kortikoidy, které dovedou zvládnout akutní stav, nebo medikamenty, které pacient užívá dlouhodobě. Za druhé: pacient už od počátku onemocnění musí pečovat o svou fyzickou kondici. Cvičením lze skutečně snížit únavu a zlepšit svalovou i kardiovaskulární výkonnost tak, že vydrží větší zátěž. Cvičení s fyzioterapeutem ulevuje pacientům od spasticity. Nezbytné je přestat kouřit; kuřáci vůbec nechápou, že kouření má negativní vliv na zánětlivé procesy, které v těle probíhají. Kouření zrychluje postup invalidity, což jasně vyplývá z výsledků na magnetické rezonanci, kdy u milovníků tabáku pozorujeme rychleji se zhoršující zánětlivou atrofii mozku. Další věcí je, že by si pacient měl udržovat přiměřenou váhu. Ani v tom nejsou nemocní s RS příliš ukáznění, stejně jako není ukázněná celá populace. Je pravda, že populace téměř všude na světě tloustne závratnou rychlostí a v příštích dvaceti letech se očekává, že to bude mít skutečně dramatické dopady na zdraví lidí. Další důležitá věc je, jak pacient dokáže zvládat stres, protože to má vliv na jeho mikrobiom střeva, a mikrobiom střeva ovlivňuje vlastnosti imunitního systému, který je zodpovědný za vznik RS. Tedy jak je vidět, pacient může mnoho, a úspěch léčby závisí i na tom, jak je pacient aktivní – a do toho se mnoha nemocným nechce.
Chápu-li to dobře, tak alternativní léčba by měla být až třetím podpůrným prostředkem ke stabilizaci nemoci?
Prof. MUDr. Havrdová
Ano. Léčba, a pak by měl pacient upravit svůj životní styl podle doporučení RS centra; potom může přidat i něco alternativního. K té stabilizaci: řekla bych, že alternativní léčba může pomoci zmírnit symptomy RS, a i když s tím nemám zkušenosti, věřím, že to tak může být.
Při svých rozhovorech s pacienty někdy slýchám, že se to děje, ale mnozí to svému neurologovi neřeknou.
Prof. MUDr. Havrdová
Ale to je škoda, naše nastavení by nemělo být tak odmítavé, aby pacienta odradilo od sdělení těchto informací.
Paní Navrátilová, vzpomínáte si na chvíle, kdy jste chtěla k léčbě přidat i nějakou alternativu? Jak na to neurologové reagovali?
MVDr. Navrátilová
Mám velké štěstí, že lékařům v RS centru na Karlově náměstí mohu vše otevřeně říci a o všem se s nimi poradit. Když jsem jednou přišla s nápadem, že bych začala brát řasu Chlorellu a zelený ječmen, tak mi rovnou řekli, ať to raději nedělám, takže jsem od toho upustila. Ale když jsem začala mít další zdravotní problémy, tak mi někdo poradil tzv. krevní krystalizát – a tyto kapky beru už osm let.
Prof. MUDr. Havrdová
A snášela jsi díky tomu dobře i chemoterapii a radioterapii, když jsi onemocněla rakovinou.
MVDr. Navrátilová
Ano, díky tomu, jak mě léčili v RS centru, a protože jsme k tomu ještě připojili tuto alternativní léčbu, jsem zvládla i nelehké období, kdy jsem překonávala rakovinu. Ale to je jen jedna z věcí, které mi pomáhají. Hodně mi pomáhá také pohyb a pečování o svou psychickou rovnováhu. Když cvičím, tak tolik nezakopávám a nejsem tak unavená. Abych ošetřila svou psychiku, navštěvuji semináře rodinných konstelací a chodím pravidelně na psychoanalýzu. Také jsem změnila stravu. Protože manžel je alergik a astmatik, hodně přemýšlím o tom, co jíme. Například jsme z našeho jídelníčku úplně vyřadili bílou pšeničnou mouku a používáme pouze mouku špaldovou a snažím se vařit pouze z čerstvých potravin, vynecháváme předpřipravená jídla, ani do restaurací moc nechodíme. To vše, o čem mluvím, je vlastně poměrně velká změna životního stylu, a to je samozřejmě nejsložitější cesta, protože od člověka chce, aby byl aktivní.
Ještě k tomu krevním krystalizátu – co to je?
To jsou kapky, které vám udělají na základě speciálních testů krve a moči.
Prof. MUDr. Havrdová
Je to v podstatě forma imunoterapie, ale není imunostimulační.
MVDr. Navrátilová
První, co jsem chtěla vědět, bylo, zda tento lék nepodporuje imunitu, protože od lékařů vím, že všem těmto přípravkům se má nemocný RS vyhýbat. Víte, já bych ráda dodala ještě jednu věc: člověk, který onemocní takovou nemocí, jako je RS, a otevřeně to svému okolí přizná, je často vystaven velkému tlaku lidí, kteří mu v dobré víře chtějí pomoci. Nabízejí mu zázračné léčitele, bylinkáře a čaroděje, o kterých tvrdí, že jsou osvědčení a vyhledávaní a stojí se na ně fronty; to pak člověk musí hodně používat zdravý rozum, vše pečlivě vážit a naučit se těmto tlakům odolávat.
Paní profesorko, mohla byste mi vysvětlit, jak ten krevní krystalizát funguje?
Prof. MUDr. Havrdová
Já to úplně přesně nevím, důležité pro mne je, že tato metoda není imunostimulační, protože to by šlo proti naší léčbě. Není to preparát imunostimulační, ale imunomodulační, tzn. že imunitu nějakým způsobem ladí. Vím také, že tato metoda je uznávaná i v Německu a paní doktorka Bannasová o této metodě napsala i knihu, kde ji popisuje, a někteří naši pacienti si tuto doplňkovou léčbu chválí.
Paní Navrátilová, už jsme to nakously: jak čistíte a ladíte svou psychiku?
MVDr. Navrátilová
Pravidelně chodím k psychiatrovi vyčistit ty různé nánosy negativních emocí, které si v těle a duši nashromáždím a neumím je úplně zpracovat. Dobré je, že zde máte podporu profesionála, který s vámi v běžném životě nemá nic společného, a i díky tomu vám může ukázat jiný pohled na věc, stanoviska druhých lidí, která vás ani nemusí napadnout, ale komplikují vám život. Pak navštěvuji i workshopy rodinných konstelací, kde je možné se podívat na celý rodinný systém, protože vztahy v rodině mají na naši psychiku také velký vliv.
Asi bychom měly říci, že rodinné konstelace jsou velmi silná metoda, kterou musí vést zkušený odborník.
MVDr. Navrátilová
Ano, ale já osobně se snažím zjistit co nejvíce informací, takže na konstelace chodím ke zkušenému a doporučenému odborníkovi.
Prof. MUDr. Havrdová: Paní profesorko, před tím, než se pacient vydá na rodinné konstelace, měl by ho prohlédnout neurolog?
Spíše by ho měl vidět psychoterapeut, který rozumí této metodě, a v určitém bodě terapie může dospět k názoru, že pro pacienta by byla i tato metoda vhodná. Většina terapeutů ví, o čem tato metoda je, a zná zkušené lidi, kteří s touto metodou umějí pracovat tak, aby pacient nebyl vystaven přílišnému traumatu.
Tady je asi psychoterapeut nezastupitelný.
Prof. MUDr. Havrdová
Určitě. Neurolog má na pacienta, jak to otaxovala pojišťovna, čtvrt hodiny. Za tu dobu ho musí vyšetřit a předepsat mu léčbu, takže na důkladné zkoumání jeho psychiky mu nezbývá zkrátka čas. Navíc někteří pacienti mají před neurologem tendenci předstírat, že je vše v pořádku, i když není. Proto je tak důležité, aby v centru fungovaly vzdělané sestry, protože je známo i ze zahraničí, že pacient sestře řekne i to, co se lékaři říci ostýchá.
MVDr. Navrátilová
Když vám někdo řekne, že máte RS, není vůbec jednoduché se s tím vyrovnat. Proto není nic špatného na tom, když pacient vyhledá pomoc psychologa, psychoterapeuta nebo psychiatra. Takový odborník, je-li zkušený, pomůže pacientovi zvládnout vyrovnání s RS rychleji nebo mu pomáhá tu nemoc unést. Mnoho lidí může potvrdit, že se jim po takové návštěvě odlehčí, uleví.
Psychoterapeutka Renáta Malinová říká, že je velmi důležité uhlídat hranici, kdy je trápení ještě na rozmluvení a kdy už na prášky. Neurolog může předepisovat antidepresiva, nicméně jak jste sama, paní profesorko, řekla, nemá moc času pacienta zkoumat. Co s tím?
Prof. MUDr. Havrdová
Určitě je třeba, aby neurolog konzultoval s psychologem či psychoterapeutem. Myslím si, že je někdy dobré, když se psychoterapie kombinuje s léky, protože se zvýší efekt. Ale nikdo by si neměl myslet, že prášky všechno vyřeší za něj. Známý český psychiatr, profesor Vladimír Vondráček, nám vždy dával jednoduchý příklad: „Máte-li pacientku, která si stěžuje, že jí střechou zatéká do domu a ji to ničí, a dáte jí antidepresiva, tak jí to sice přestane vadit, ale ta střecha bude pořád samá díra.
Paní profesorko, vy jste nedávno na jedné konferenci mluvila o výživě pacientů s RS; jak to nyní vypadá v této oblasti?
Prof. MUDr. Havrdová
Základní imunologický poznatek je, že procesované (a taky většinou přesolené) potraviny, jakkoliv upravované, s dlouhou dobou trvanlivosti, nejsou to, co by lidé nemocní RS měli jíst. Chemikálie v těchto potravinách mohou nějakým způsobem ovlivňovat imunitní systém a přispívat ke vzniku autoimunitních chorob, a zřejmě to může přispívat i ke vzniku onkologických onemocnění. Jinak se tato oblast zatím zkoumá, takže my prozatím nedokážeme pacientovi přesně říci, přesně naordinovat, co má jíst. I když takové systémy existují. Třeba v ájurvédské medicíně mě zcela fascinuje, že zkušení lékaři, kteří ji praktikují, dokážou u lidí určit, jaký metabolický typ jsou, a podle toho jim naordinují stravu. Základní skupiny jsou v ájurvédě tři, ale protože žádný člověk není přesně definovatelný a má to různě zkombinované, je nakonec těch skupin šest nebo sedm. Toto tisíci lety prověřené poznání nám dává odpověď i na to, proč, když my, lékaři západní medicíny, dáme dvěma pacientům stejnou dietu, jeden po ní může tloustnout a druhý hubnout. Myslím, že do budoucna se do tohoto bude muset více vnořit i západní medicína. Víte, ono je velmi těžké dělat v této oblasti výzkumy, protože je strašně obtížné přimět větší skupinu lidí, aby jedli nějakou delší dobu úplně totéž; jasným příkladem toho jsou diabetici: také je většinou nedonutíte, aby přesně dodržovali dietu. Daleko jednodušší je to u myší, protože těm když do klece nasypete zrní, nemají šanci jíst něco jiného. Poznatky z výzkumu na myších jsou velmi zajímavé: U myší, které se narodí v naprosto sterilním prostředí a jsou v něm nadále chovány, takže tam nejsou mikroby, a proto nemají žádný mikrobiom, nelze vyvolat autoimunitní onemocnění. Teprve když dostanou mikroby, které mají jejich rodiče, u nich můžete vyvolat autoimunitní reakci, která se objevuje při RS.
Jak se díváte na různé čisticí metody, jako je odčervování apod.?
Všechny praktiky, které ten mikrobiom poškozují, tedy tzv. odčervování nebo metoda zvaná MMS, kdy člověk pije roztok podobný přípravku SAVO, jsou velmi nebezpečné. Protože v mikrobiomu jsou různé druhy bakterií, které tvoří taková společenstva, jež se navzájem hlídají a hlídají i střevní stěnu, aby nebyla propustná pro různé potravinové antigeny. A pokud se v tom společenstvu bakterií, virů a neškodných parazitů poruší rovnováha a zasáhnete do něj takto razantně, objeví se tam patogeny a spustí se nějaká nemoc.
Promiňte, já se nyní zeptám asi hodně hloupě, ale mluvila jste o myších, které nemají mikrobiom, a nelze u nich tedy vyvolat autoimunitní reakci. Pokud bychom čistě teoreticky dokázali vyčistit různé bakterie v mikrobiomu u lidí, nemohlo by to mít přece jen pozitivní vliv na léčbu?
Ne, ne, ne, tak to opravdu nefunguje; výzkum na myších je zaměřen na reaktivitu systému. Pro představu: když se narodíme, jsme 98 % člověka 2 % bakterií, a když umíráme, jsme více než 10 % bakterií, se kterými žijeme celý život. Ty bakterie jsou naši symbionti – například nám vyrábějí některé vitaminy, potraviny trávíme díky nim, chrání nás před zbytečnou stimulací imunitního systému a zároveň před nebezpečnými bakteriemi. Kdybyste člověku vybila všechny bakterie, které představují nejméně desetinásobek našeho genomu, tak ho úplně zničíte.
Dobrá… zpět k jednodušším věcem. Je něco, co byste lidem s RS doporučila jako vhodnou stravu?
V současné době se jako nejzdravější doporučuje středomořská strava. Určitě je důležitý vitamin D; výzkumy v tomto směru ještě pokračují, ale spíše je důležité, aby člověk měl dostatečný přísun vitaminu D v dětství. U dospělých už to tolik neovlivníme, ale pacientkám, které chtějí mít děti, doporučujeme, aby přísun vitaminu D zvýšily.
Už jsme v našem rozhovoru zmiňovaly i čínskou medicínu, která by také mohla pacientům pomoci lépe zvládat symptomy té nemoci. Jaké s tím vy máte zkušenosti?
Popravdě řečeno, my nemáme příliš pacientů, kteří by měli zkušenosti s čínskou medicínou – nebo nám o tom neříkají. Obecně však mohu říci, že ať mluvíme o ájurvédě nebo o čínské medicíně, v obou směrech jde o obnovení rovnováhy, ať už tomu říkáme jin-jang nebo v ájurvédě 3 dóši, a o dosažení rovnováhy by mělo jít nám všem.
Kdybychom měli závěrem shrnout, jak by se měl pacient s RS nejlépe snažit o dosažení rovnováhy… Jak správně a v rovnováze skloubit to, co nabízí klasická medicína, to, co podporuje léčbu, a jak pomáhat své léčbě i tím, čemu říkáme alternativní medicína?
Prof. MUDr. Havrdová
1. Řídit se radami svého lékaře, kterému důvěřuje.
2. Chovat se aktivně. Nepřijímat jen léky, ale pečovat o svou fyzickou i psychickou kondici.
3. Poslouchat své tělo, ale nepodléhat lenosti a výmluvám.
4. Zvolit z alternativy to, co je vyzkoušené, ověřené a prodiskutované otevřeně s tím, kdo vede základní léčbu.
5. Utéci, jakmile alternativní guru radí vysadit klasickou léčbu nebo doporučí stimulaci imunitního systému.
MVDr. Navrátilová
Z vlastní zkušenosti vím, že v těchto pěti bodech je shrnuto vše podstatné a není potřeba nic dalšího dodávat.
S prof. Evou Kubala Havrdovou jsme mluvili o léčbě roztroušené sklerózy i v článku: Rozmlouvání o RS objížďkách v mozku a duši.
Doporučené články
- PŘÍBĚH PACIENTKY: VIDÍM SVĚT JINAK
Inspirující příběh dívky, která RS dostala ve 12 letech. - ÚNAVA A DÝCHÁNÍ PŘI RS
Pacientka Martina má RS 26 let. Je cvičitelkou jógy a pilates. Radí jak na únavu.
Sdílet na FB
Audia a videa