teva - logo
s neuroložkou na téma rodičovství a rs

s neuroložkou na téma rodičovství a rs

Vydáno:

V současné době je možné dovolit stabilizovaným pacientkám s RS plánované těhotenství. Lékaři mají k dispozici nové léky, které jsou pro těhotenství bezpečné, a pokročila i diagnostika. Odpovědi na téma mateřství s RS jsme hledali v pražském MS Centru ve FN Motol u MUDr. Evy Meluzínové...

PLÁNOVÁNÍ TĚHOTENSTVÍ

Jaká je pravděpodobnost, že dítě nemocného rodiče bude mít roztroušenou sklerózu také?

Studie říkají, že pokud jeden z rodičů má roztroušenou sklerózu, tak je 3% pravděpodobnost, že onemocní i potomek. Pro představu: 97 dětí ze 100 se narodí zdravých. Pokud mají roztroušenou sklerózu oba rodiče, pravděpodobnost vzniku onemocnění stoupne na 30 %. Za vznik choroby může určitá genetická dispozice, nemoc se dědí polygenně – tj. vznik choroby je zprostředkován mnoha geny.

Ženám s roztroušenou sklerózou doporučují lékaři rodičovství plánovat. Proč tomu tak je?

Nemocná může otěhotnět, když je stabilizovaná – to znamená, že v posledním roce neměla žádnou ataku onemocnění. Zároveň nesmí užívat léky, které by mohly poškodit plod. Takovou léčbu je třeba vysadit určitou dobu před plánovaným početím. S pacientkou je třeba probrat, jak funguje její rodina, zda má dobré zázemí, jak se zapojí do péče otec dítěte. Maminka s RS by měla více spát, více odpočívat, je jistě dobré, když jí někdo pomůže s nočním vstáváním k miminku. Jinak pokud je žena příliš unavená, hrozí vzplanutí nemoci.

TĚHOTENSTVÍ

Jak probíhá těhotenství?

O matku pečuje gynekolog ve spolupráci s neurologem. První trimestr je ještě rizikový, protože dochází k hormonálním výkyvům. V průběhu druhého trimestru dochází k ustálení hladiny těhotenských hormonů, které chrání matku před projevy choroby. Onemocnění bývá v této době stabilizované. MUDr. Meluzínová doplňuje: "V průběhu let jsme sledovali 55 maminek s roztroušenou sklerózou. Pouze pět z nich mělo v těhotenství lehkou ataku nemoci."

Je u pacientek s RS větší riziko, že dítě nedonosí, než u zdravých žen? Měla by se žena o sebe speciálně starat?

"Podle údajů v odborné literatuře i podle výsledků našich studií je v české populaci asi 13 % samovolných potratů. Naše pacientky určitě nepřišly o dítě ve větším procentu, než je těchto 13 %," vysvětluje MUDr. Meluzínová. "Vývoj plodu není ovlivňován touto chorobu. Je to spíš dané hormonální dispozicí pacientky nebo jinými problémy, které s nemocí nesouvisí. Nic speciálního dělat pro sebe nemusí, samozřejmě by měla žít zdravě jako kterákoliv nastávající maminka.

POROD A NÁSLEDNÁ PÉČE

Lékaři doporučují porod přirozenou cestou. I když matka musí rodit císařským řezem, nebývá ve větším riziku vzplanutí onemocnění. Je doporučená velmi šetrná anestezie. "Nejsme ani proti epidurální anestezii," upřesňuje doktorka. Mezi odborníky se různí názory na následnou péči. Existují dvě velké studie, kdy lékaři podávali matkám s RS do 24 hodin po porodu a dále každý měsíc vysoké dávky imunoglobulinu. Po porodu a v šestinedělí je riziko vzplanutí choroby vyšší a lékaři zjistili, že imunoglobulin do jisté míry ženy chrání před atakou nemoci. "My podáváme imunoglobulin těm ženám, které byly rok před porodem stabilizované, ale v předchozím období se nemoc projevovala s vyšší frekvencí," říká MUDr. Meluzínová.

Jak dlouho může matka s RS kojit?

Pokud je matka stabilizovaná, může kojit čtyři až šest měsíců. Některé studie dokazují, že je lepší kojit plně než přikrmovat. Pokud matka kojí plně, má ustálenou hladinu hormonů, přikrmuje-li brzy, naskočí menstruační cyklus, dochází k výkyvům hormonální hladiny a choroba se může projevit. Zdá se, že optimální doba kojení pro stabilizovanou matku s RS jsou čtyři měsíce.

Říká se, že právě v šestinedělí je možnost ataky choroby na programu dne. Kolik je na tom pravdy?

"Určitě tomu tak není ve všech případech," ujišťuje MUDr. Meluzínová. "Období šestinedělí je do určité míry rizikové, protože dochází k výrazným hormonálním změnám, maminky mají rušený spánek, mohou být unavené. Jsou maminky, u kterých se ataka v šestinedělí objevila, ale není to pravidlo. Pokud se nemoc přihlásí, musíme laktaci ukončit a pacientka přechází na původní terapii. Celkovou dobu kojení u pacientky, která je klinicky stabilizovaná, doporučujeme podle výsledků kontrolní magnetické rezonance po porodu," uzavírá lékařka.

Šárka Pražáková

ANTIKONCEPCE

Gynekolog může pacientce s roztroušenou sklerózou předepsat antikoncepci. Léky na roztroušenou sklerózu účinnost antikoncepce neovlivňují. Protože lékaři doporučují těhotenství plánovat, antikoncepce je dokonce žádoucí. Je doporučena spíše nízkohormonální antikoncepce.

PRO MUŽE

Plánuje-li muž, který onemocněl roztroušenou sklerózou, rodinu, měl by o tom jeho neurolog vědět. Pacient by se měl zajímat, zda jeho léčba neovlivňuje spermiogenezi.
Spermie mohou být vlivem některé terapie změněny, proto je třeba tuto léčbu na tři měsíce vysadit. Léky první volby jsou s plánováním rodiny v souladu.
U některých nově zkoušených léků na roztroušenou sklerózu není ve studiích početí potomka povoleno.

RS A PLODNOST MUŽŮ

Pacienti s RS si nejčastěji stěžují na poruchy erekce, pokles libida a sníženou citlivost na dotek. Preparáty na podporu erekce může předepsat neurolog, urolog, psychiatr nebo po odborném vyšetření i praktický lékař.
Snížené libido může také souviset s častým nálezem snížené hladiny testosteronu u mužských pacientů s RS. V tomto případě je ovlivněna také tvorba spermií, ale i při snížených hladinách testosteronu je zachována plodnost většiny mužů.
Častěji pokles libida souvisí s emočními poruchami. Stojí za to vyzkoušet moderní psychofarmaka s nízkými vedlejšími účinky na poruchy erekce. Při zlepšení příznaků klinické deprese lze očekávat i zlepšení prožívání v sexuální oblasti.

MUDr. Patrik Grexa, Centrumpsychoterapie.cz

Sdílet článek

Dotazy ke článku

Jméno:*
Email:*
Typ dotazu:* Sociální poradna
Ostatní
Text zprávy:*
dva plus jedna =*
 
Nechte si posílat RS KOMPAS Novinky


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.