teva - logo
léčení rs

léčení rs

Vydáno:

O tom, že RS má pro lékaře mnohá skrytá tajemství, ale i tom, že i s dnešní mírou poznání se dá tato nemoc zdárně léčit, jsme si povídaly s vedoucí MS centra 2. LF UK a FN Motol v Praze, MUDr. Evou Meluzínovou. Řeč byla i o tom, co pro sebe může udělat pacient, co zmůže sám a jak mu mohou pomoci lékaři.

Jak vypadá vaše první schůzka s pacientem, když mu sdělujete diagnózu; co a jak mu říkáte? Kolik informací má smysl mu říkat na první schůzce, kdy je ve stresu?

Pacientovi musíme sdělit, že se jedná o chronické zánětlivé onemocnění postihující mozek a míchu. Zároveň je třeba ho upozornit na to, že RS je onemocnění celoživotní. V současné době víme, že je to choroba léčitelná, nejlépe pokud je terapie zahájena na počátku onemocnění. Přestože přesnou příčinu nemoci neznáme, dokážeme chorobu pomocí moderní terapie stabilizovat, a zabránit tak progresi onemocnění. Léčebných preparátů máme k dispozici více. Po zahájení terapie je pacient pravidelně sledován, a v případě, že se nedostaví očekávaný efekt, je nutné zaměnit původní léčbu za silnější. Velmi důležitá je úprava životosprávy.

Z vaší zkušenosti: ptají se pacienti hned zpočátku, co mohou pro sebe udělat oni sami?

Pacientům sdělíme, že léčba ovlivní průběh choroby jen z určité části, a že je třeba, aby každý na sobě pracoval. Víme, že choroba častěji vzniká u kuřáků a má u nich horší průběh. Proto jsem ráda, že většinu pacientů jsme odnaučili kouřit. Choroba častěji vzniká u obézních. Proto všem, kteří mají nadváhu, doporučíme, aby upravili svůj životní styl. Je důležité, aby hned od počátku začali pacienti pracovat na své fyzické kondici a pokud možno aktivně sportovali, protože pohybová aktivita významně přispívá ke zdárné léčbě. Uvádíme příklady některých našich pacientů, kteří jsou i s RS schopni běžet Pražský půlmaraton, vystoupit na Mont Blanc, účastnit se některého z cyklomaratonů.

Vrátím se ještě k léčbě; protože každé tělo je jiné, snažíte se léčbu přizpůsobit, řekněme vyladit, pro konkrétního pacienta?

RS se už od počátku u každého pacienta projevuje trochu jinak. Liší se jak příznaky, tak nálezy na magnetické rezonanci. Ideální by bylo, abychom každému pacientovi takříkajíc ušili léčbu na míru. Vodítkem jsou pro nás výsledky pomocných vyšetření. V současné době nám chybí výsledky výzkumu v oblasti farmakogenomiky (pozn. red. obor studující působení léků na organismus na základě genetické výbavy člověka). Farmakogenomika jsou část vědy, která by měla v budoucnu odhalit receptor, který u konkrétního pacienta přijme ten či onen lék, a tím bude zajištěna jeho očekávaná účinnost. V současné době je důležitým vodítkem při rozhodování o výběru léku nález na magnetické rezonanci, četnost atak a jejich tíže v posledním roce.

Laicky řečeno: hledání těch správných receptorů je asi na úrovni velké vědy? Přesto – mohla byste mi to zkusit vysvětlit ještě podrobněji a jako laikovi?

Tento výzkum probíhá v molekulárně genetických laboratořích. Choroba je autoimunitní, to znamená, že vlastní imunitní systém napadá v případě RS mozek a míchu. Jednotlivé buňky imunitního systému mají na sobě receptory, na které se může navázat podávaný lék, a tím blokovat další cestu vedoucí k poškození centrálního nervového systému. V praxi se pak může stát, že podáme pacientovi lék první volby, a ten nemá očekávaný efekt. Pak musíme zvolit jiný nebo silnější lék. Samozřejmě i tímto postupem dokážeme onemocnění stabilizovat. Po zahájení terapie je třeba nemocného velmi pečlivě sledovat nejen klinicky, ale i pomocí magnetické rezonance, pokaždé za tři až šest měsíců zhodnotit stabilizaci choroby a případně změnit léčbu, pokud se projeví známky vzplanutí onemocnění.

Mluvily jsme o tom, že ke zdárnému průběhu léčení přispívá také fyzická aktivita pacienta. Jak by měl pacient cvičit hned od začátku, aby co nejvíce přispěl ke stabilizaci svého zdravotního stavu?

Všechny pacienty vedeme k pravidelné fyzické aktivitě. V době stabilizace je vhodný zejména vytrvalostní aerobní trénink. Trénovaný člověk lépe zvládá případné projevy onemocnění. Navíc zlepšení fyzické kondice je jedna z cest, jak zmírnit únavu, která velmi často chorobu doprovází.

Někdy slýchám, že jedním z důsledků této nemoci je i deprese, na druhou stranu samozřejmě sama zpráva, že člověk onemocněl chronickou chorobou, může vést k depresi. Jak to vidíte vy? Jaký vliv má deprese na průběh léčby RS a jak se snažíte pacientům pomoci?

Především neurolog by měl být pozorný, depresi včas u pacienta odhalit a přizvat ke spolupráci psychologa, případně psychiatra, Deprese může být průvodním jevem samotného onemocnění. Častěji se jedná o reaktivní depresi na znepokojivou zprávu a je třeba na přechodnou dobu podat pacientovi antidepresiva. O volbě správného léku je vhodné se radit se spolupracujícím psychiatrem, nedílnou součástí léčby je i psychoterapie.

Je důležité, aby neurolog spolupracoval i s dalšími odborníky? Aby fungovali jako tým?

V naší nemocnici velmi dobře spolupracujeme s klinikou rehabilitace vedenou prof. Kolářem a primářkou Kövári. Jsme v kontaktu s urologem, který se specializuje na tuto problematiku, o těhotné pacientky se stará gynekoložka seznámená s problematikou RS.

Při příchodu na tento rozhovor jste se mi svěřila, že v nemocnici býváte i do sedmi hodin večer. Myslím, že neurolog také potřebuje někde dobíjet energii, protože péče o pacienty je určitě psychicky náročná. Jak to děláte vy?

Je pravda, že příběh pacienta někdy neumím odložit se zavřením dveří ordinace, často potom přemýšlím, jak mu co nejlépe pomoci. Já sama energii dobíjím chozením po horách, což mi pomáhá fyzicky i duševně. Má-li lékař pacientům smysluplně pomáhat, musí být sám v dobré fyzické i psychické kondici. Domnívám se, že zkoumání psychické odolnosti budoucích lékařů by mělo být součástí přijímacích pohovorů na medicínu.

Co je v rámci pomoci pacientům ještě důležité pro zdárné léčení nemoci?

Aby každý pacient měl v MS centru svého lékaře, který ho dobře zná. Pacient se pak může lépe svěřit s problémy nejen zdravotními. Myslím si, že časté střídání lékařů v péči o jednoho nemocného může vést k určité ztrátě důvěry.

Co bychom mohli říci závěrem? Co byste poradila pacientům, aby jejich léčba probíhala úspěšně?

Je nutné, aby byl pacient seznámen s průběhem onemocnění, s jeho příznaky a s terapeutickými možnostmi. Po zahájení terapie musí být pacient upozorněn na případné nežádoucí vedlejší účinky léků. Na druhé straně je nutné, aby každý přijal určitá opatření ve své životosprávě, protože jedině kombinací účinné terapie a vhodným životním stylem může dojít ke stabilizaci onemocnění. Sama pevně věřím, že díky novým terapeutickým trendům, včasnou a správnou volbou léku a pečlivým sledováním nemocného dojde ke stabilizaci onemocnění, a naši pacienti tak prožijí plnohodnotný život.

Sdílet článek

Dotazy ke článku

Jméno:*
Email:*
Typ dotazu:* Sociální poradna
Ostatní
Text zprávy:*
pět plus dva =*
 
Nechte si posílat RS KOMPAS Novinky


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.